Cari-mutabakat

Genel bir tabir ile mutabakat, belirli konularda taraflar arasında sağlanan uzlaşma olarak biliniyor. Muhasebe sektöründe sıkça kullanılan bir terim olan mutabakat, muhasebe kayıtlarının karşılıklı bir şekilde teyit edilmesi amacıyla, tüm muhasebe birimleri arasında borçlu ve alacaklı tutarlarının uyum içerisinde olması için yapılıyor. Peki, mutabakat türleri arasında yer alan cari mutabakat ne anlama geliyor ve ne işe yarıyor?

Cari Mutabakat Nedir, Ne İşe Yarar?

Uzlaşma veya anlaşma anlamına gelen mutabakat, muhasebede hesap kontrolü açısında büyük önem arz eden bir konu oluyor. İşletmelerin veya firmaların ticari ilişki kurduğu diğer işletmelerle olan borç veya alacak bakiyelerinin uyum içerisinde olup olmadığının belgeler aracılığıyla arşivlenmesine de cari mutabakat adı veriliyor. Her iki taraf da hesaplarında mutabık oluyorsa ortada bir alacak veya borç yok demek oluyor. Bu da ticari ilişkinin doğru bir şekilde devam etmesini garantilediği anlamına geliyor. Her yılın sonunda da yapılan cari mutabakatların her ay düzenli bir şekilde yapılması da bilirkişiler tarafından öneriliyor.

Cari Mutabakat Formu

  • Hesapların tek tek üzerinden geçme şartıyla yapılan cari mutabakat, hazırlanan mutabakat formlarının imzalı ve kaşeli olarak firmalara gönderilmesi gerekiyor.
  • Belgeleri alan firmalar da kendi hazırladıkları mutabakat formunu iletmesi sonucu gerçekleşiyor.
  • Formlar genellikle Excel üzerinde hazırlanıyor ve posta ya da e-mail aracılığı ile iletiliyor. Bu yöntem maddi hatalara, karışıklığa ve zaman kaybına yol açabiliyor.
  • Bu nedenle online olarak yapılan ticari programlar ile mutabakat sağlamak çok daha pratik oluyor ve taraflar açısında kolaylık sağlıyor.

Online Programlar Aracılığı ile Mutabakat

Formları kâğıt üzerinde hazırlamak ya da çıktısını alıp göndermek yerine kargo, arşivleme, kâğıt ve bunun gibi masrafa yol açmayacak yöntemlerle denemek çok daha hızlı sonuç elde etmeye yardımcı oluyor. Online bir şekilde mutabakat sağlanabilen programlar sayesinde daha verimli çalışılabiliyor. Geri dönüş açısından süreci hızlandırdığı için yasal sürece de katkı bu programlar sayesinde sağlanıyor. Maliyeti ciddi oranda düşüren programlar hem çevre dostu hem de iş süreci açısından hızlı olma olanağı veriyor.

Katagori
Etiketler

Henüz Yanıt Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket
Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım