Cari-mutabakat

               Cari Mutabakat Nedir?

               Mutabakat kelime anlamı olarak uzlaşma ve anlaşma anlamlarına gelmektedir. Mutabakat muhasebede hesap kontrolü açısından oldukça önem taşımaktadır. Cari mutabakat ise, firmaların ilişki içinde oldukları diğer firmalarla aralarındaki alacak verecek hesaplarının tutup tutmadığı karşılaştırılarak belgelerle arşivlenmesine denilmektedir. İki tarafın hesaplarında mutakıp kalması durumunda ortada alacak verecek durumu da bulunmamaktadır. Bu da firmalar arasındaki faaliyetlerin sağlıklı olarak devam etmesini sağlamaktadır. 

               Cari Mutabakat formu

               Cari mutabakat, hesapların tek tek kontrol edilmesi suretiyle yapılmaktadır. Her firma kendi mutabakat formunu hazırlamaktadır. Hazırlanan mutabakat formları imzalı ve kaşeli bir şekilde anlaşma halinde olunan firmaya gönderilmektedir. Aynı şekilde diğer firmada imzalı kaşeli bir şekilde mutabakat formunu diğer firmaya göndermektedir. Cari mutabakat formunu hazırlamak oldukça kolaydır. Biraz Excel bilgisi ile kolayca hazırlanabilmektedir. Hazırlanan form posta ile gönderilebileceği gibi e-mail yolu ile de gönderilebilmektedir. Ancak bu yol her zaman maddi hatalara ve karışıklıklara yol açabilmektedir. Ayrıca zaman kaybına da neden olabilmektedir. Bu sebepten online ticari programlar kullanılarak mutabakat sağlamak hem daha kolay hem da çok pratik olmaktadır. Mutabakat formu yılsonunda hazırlanabilmektedir. Ancak her ay düzenli olarak hazırlanması tavsiye edilmektedir. Bu sayede hesapların kontrolleri daha kolay olmaktadır.

               Online Ticari Programlar ile cari mutabakat

               Excel programında hazırlanan imzalanan ve kaşelenerek postaya verilen veya e-mail ile gönderilen mutabakat formları hazırlamak yerine online ticari programlar sayesinde arşiv tutmadan, kargo masrafı ve zaman kaybı yaşamadan mutabakat formları hazırlamak büyük kolaylıktır. Bu sayede düzenli ve verimli çalışmak oldukça mümkündür. Bu programlar ile maliyetler düşürülmüş olacağı gibi zamandan da tasarruf edilmiş olunacaktır. Mikro run, mikro jump ve mikro fly gibi programlar ile tüm iş sektörlerinde tüm iş süreçleri karşılıklı olarak yönetilebilmektedir. Bir firma bünyesinde Mikro run, mikro fly veya mikro jump gibi programlardan birisi var ise, e-fatura, e-defter, e-arşiv, e-mutabakat, e-bordro, e-irsaliye, e-serbest meslek makbuzları tek bir program üzerinden hazırlanabilmektedir. Tek bir program sayesinde ikinci bir yazılıma veya entegrasyona ihtiyaç duyulmamaktadır.

Katagori
Etiketler

Henüz Yanıt Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket
Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım