ba-bs-mutabakat

Vergi dairesine her ay beyan edilen bir bildirim formu olarak bilinen Ba Bs formu, bilanço esasına göre defter tutan firmaların kişi ya da kurumların 5.000 TL ve üzerinde olan faturalarına karşılık olarak düzenlediği formlar olarak bilinir. Her ay ba bs mutabakat formlarını doldurarak firmalara bildirmeniz gerekir. Bu nedenle her ayın belli günlerinde ba bs yapılması gerekir.

Ba/Bs Formu Nedir?

5000 TL ve üzeri olan her faturanın mutlaka vergi dairesine bildirilmesi gerekir.

Hizmet alımlarını bildiren Ba formu olarak bilinirken Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu’nun ve hizmet satışlarını bildiren Bs formu olarak bilinir. Ba bs formları her ay devletin belirlemiş olduğu siteye girilir. Bu formları, vergi beyannamesi olarak nitelendirmek de yanlış olabilir.

Hangi Durumda, Hangi form Beyan Edilir?

Bir işletmeden bir ay içerisinde KDV hariç olarak toplam da olan rakam olarak 5.000 TL ve üzeri bir fatura alınırsa, bu Ba formu ile vergi dairesine beyan ediliyor. Bir işletmeye bir ay içerisinde KDV eklemesi yapılmadan da toplam da 5.000 TL ve üzeri fatura kesilirse, bunun da Bs formu ile vergi dairesine mutlaka beyan edilmesi gerekiyor.

BA/BS Formu Nasıl Düzenlenir?

Ba bs mutabakat formu her firma tarafından düzenlenmektedir. Her ay Ba bs formlarının düzenlenebilmesi için kullandığınız bilgisayarınıza, GİB’in e-Beyanname sitesinde bulunan ilgili sayfadan kurulumunu yapmanız gerekir ve öğrenebileceğiniz Beyanname Düzenleme Programı’nı da mutlaka indirmeniz gerekiyor.

Formlara, ilgili işletmeyle alakalı olan bilgilerin ve yapılan ticarete ait KDV eklenmeden toplam ve fatura adetleri de mutlaka yazılmalıdır. Bu işletmeden alınan veya bu işletmeye kesilen faturanın ise mutlaka KDV’siz olarak ve toplam da 5.000 TL olması gerektiğini de unutmamanız gerekir. 5.000 TL’nin altında olan faturalar için ne yazık ki beyan yapılması mümkün değil.

Ba bs mutabakat işlemleri bittikten sonra tek tek sisteme yüklemeniz gerekir. Formların mutabakatı yapılırken genellikle yazılı ve kaşeli olarak gerekli belgeyi almak gerekir. Herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman en azından eliniz de bir form olmuş olur.

Katagori
Etiketler

Henüz Yanıt Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket Online Anket
Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım Bursa Yazılım